Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

jak jistě víte, knihovna, tak jako řada dalších organizací, je od poloviny března pro veřejnost uzavřena. Přestože nás nenavštěvují čtenáři, život v knihovně se nezastavil. Tuto pro nás všechny nelehkou dobu hodláme naplno využít.

Asi nejvíce energie jsme napřeli na přebalování knih. Staré a ošoupané igelitové obaly nahrazujeme novými. Knihám se tak vrací lesk novoty a opět lákají k vypůjčení. Většina knihovníků a knihovnic, kteří se dosud obalování knih nezabývali, se nyní může směle měřit s kolegy s několikaletou obalovací praxí.

Dále se v knihovně věnujeme nákupu a zpracování nových knih. Na tom se změnilo pouze to, že se knihy nakupují výhradně online. A aby toho nebylo málo, k novým knihám se zpracovávají i darované knihy, které jsme od vás získali během posledních let a na jejichž zpracování nezbýval čas. Přírůstek nových titulů se nezastavil a až jednoho dne opět otevřeme, bude na vás čekat řada nových a nově zpracovaných knih.

Každý rok knihovna na přelomu července a srpna na 14 dní zavírá a my se věnujeme velkému úklidu. Všechny knihy se vyndají z regálů, regály se umyjí, knihy se otřou a vrátí zpátky. Letos jsme si pospíšili a úklid a celkovou údržbu provádíme právě teď, v hlavní knihovně i na pobočkách. Pokud mimořádný stav ještě chvíli vydrží, vymalujeme nově třetí patro s přednáškovým sálem. Dobrá zpráva je, že díky tomu nebude přes prázdniny na více dní zavřeno.

Nezahálí ani náš Odbor vzdělávání. Na začátku krize jsme využili materiál a šicí stroje z Kurzu šití a naše zručnější kolegyně vyrobily několik desítek roušek pro potřebu personálu děčínské nemocnice i pro naše kolegy. V stávajících kurzech, kde o to byl zájem, pokračujeme s výukou online přes Skype. Na prázdniny chystáme hudební a animační příměstské tábory. Plánujeme kulturní akce a výstavy na druhou polovinu roku. Podzim bude na akce knihovny bohatý a už teď víme, že se je na co těšit.

Pokud vám čtení knih chybí a máte k dispozici telefon nebo tablet, stále je tu nabídka půjčování e-knih přes náš online katalog. Návod jak se přihlásit a vše nastavit naleznete na stránce věnované e-knihám. A protože dosavadní limit dvou knihy na 30 dnů je málo, můžete si po dobu uzavření knihovny půjčit 5 knih od Flexibooks a 5 knih od eReadingu (nově Palmknihy). K dispozici je více jak 11 tisíc titulů. V případě problémů s e-knihami se obraťte emailem na adresu ebookyhelp@dcknihovna.cz, náš šikovný kolega vám jistě poradí.