Kment plakát

Městská knihovna Děčín si vás dovoluje pozvat na výstavu Břetislava Kmenta, kde autor představí své kresby, grafiky, akvarely, ale i několik olejomaleb. Vernisáž výstavy, s osobní účastí autora a průvodním slovem PaeDr. Jitky Šobrové, se bude konat v úterý 2. dubna 2013 v 17.00 hod., ve III. patře nové budovy knihovny. Výstava potrvá do 30. dubna 2013.

Pan Břetislav Kment je starší generaci známý hlavně jako výtvarný dokumentarista našeho města – především jeho historické podoby od roku 1947, kdy přišel do Děčína jako mladý učitel kreslení. Po svých začátcích na učňovské škole, kde vyučoval zejména v oddělení tiskařů, přešel se svou manželkou, sochařkou a malířkou – paní Blaženou Kmentovou – v roce 1964 na Lidovou školu umění, kde oba vedli výtvarný obor. Pan Kment zde působil i jako zástupce ředitele.

V kresbách a grafikách provází Břetislav Kment diváky místy, která dnes již zcela změnila svoji podobu. Domy a uličky středu města, kde dnes stojí naše nová knihovna patří také k těmto zmizelým místům, jež malíře okouzlila – stejně tak jako řeka Labe s její lodní dopravou, přístavy, přívozy a překladišti. Ani řeka Ploučnice a okolí našeho města v jeho díle nechybí. Je malířem a milovníkem krajiny, jejíž součástí je člověk – přestože se v kresbách přímo neobjevuje. Je tam přítomen svými stavbami, stromy, které zde vysadil, mosty, po kterých se pohybuje.

Břetislav Kment rovněž umělecky zmapoval všechny děčínské mosty, můstky i lávky – jako součást života i historie našeho města. Nechybí tedy ani jeho zamilovaný Ovčí můstek, ale ani postupná dokumentace výstavby Nového mostu.

Malíř a grafik Děčínska – pan Břetislav Kment – oslaví letos své 89. narozeniny.

Kment - plakát-1

About Author

Back to top