Dokumenty důležité pro knihovnickou činnost:

Deník knihovny

  • Deník knihovny zjednodušený a upravený pro potřeby obecních a menších městských knihoven, v němž byly vynechány položky a stránky, které v těchto knihovnách nenajdou využití. Stránek si můžete vytisknout množství dle potřeby. Deník v plném rozsahu najdete na tomto odkazu: Deník knihovny 2013 -2014.

Evidenční list akcí

  • Pořádá-li Vaše knihovna akce, je třeba je evidovat, protože i to je součástí celoročních statistik. K tomu Vám dopomůže tento evidenční list.

Evideční list čtenářů

  • Evideční list vyhotovený v programu MS Excel, který můžete vyplňovat přímo v počítači, nebo si ho můžete natisknout dle potřeby.

Přihláška čtenáře

  • Přihláška čtenáře ve formátu pdf, kterou si můžete vytisknout dle potřeby.

Metodické pokyny:

Metodické pokyny vypracovali pracovníci ÚRS pro knihovníky. Mají podávat informace, jak postupovat v knihovnické praxi a blíže osvětlují činnosti a postupy, které by měl knihovník vykonávat. Pokyny jsou zaměřené především na neprofesionální knihovníky, ale využití najdou určitě i v profesionálních knihovnách.

č. 01/2007 – Práce s výměnnými soubory

č. 02/2007 – Vyřazování knih

č. 03/2007 – Evidence čtenářů

č. 04/2007 – Evidence výpůjček

č. 05/2007 – Uspořádání knih

Ostatní:

Barevné značení knih dle tématu

  • Knihy v knihovnách jsou pro lepší tematické rozlišení značeny barevnými proužky. Aby čtenáři poznali, co znamenají, můžete si vytisknout a na přístupném místě v knihovně pověsit toto vysvětlení.

Tipy:

  • Otevírají se vám soubory přímo a vy si je chcete napřed uložit? Klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a pak vyberte Uložit cíl jako… v Internet Exploreru nebo Uložit odkaz jako… ve Firefoxu.
  • Máte problémy s otvíráním souborů ve formátu pdf? Pak si stáhněte a nainstalujte program Adobe Acrobat Reader, který je k dispozici zdarma a v češtině.
  • Nemáte ve svém počítači nainstalovaný textový editor ani tabulkový procesor a programy MS Office jsou pro vás finančně nedostupné? Můžete si stáhnout bezplatný program OpenOffice. Program je v češtině a obsahuje textový editor Writer (nahrazuje Word), tabulkový procesor Calc (nahrazuje Excel), prezentační nástroj Impress (nahrazuje Power Point) a kreslící program Draw.


Back to top