Přednáškový sál:

3. 5. 17.00 Descending the Mountain: projekce filmu + beseda
Co se stane, když zenovému mistrovi podáte psilocybin? Experiment neurovědce a zenového mistra ve švýcarských horách. Jak psilocybin a meditace může rozšířit naše chápání podstaty vědomí? Následuje beseda s Mgr. Evou Césarovou, adiktoložkou, členkou týmu Nadačního fondu PSYRES. Vstupné: 200 Kč


10. 5. 9.00 Oko oceánu – velryby a delfíni

Tento díl projektu NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země) přivede děti do blízkosti lidí, kteří monitorují a chrání mořské savce v Kostarice a snaží se chránit reprodukční zónu keporkaků dlouhoploutvých v zátoce Santa Elena Bay. Děti se dozví význam velryb, jejich způsob života, zaposlouchají se do jejich zvuků, ale též zjistí co a kdo je ohrožuje a jak jim můžeme společně pomoci s monitoringem Oko oceánu.


11. 5. 8.30 – 12.30 Jak na chytrý mobil a tablet
Seminář pro seniory 65+, zdarma. Přihlášky na 739 204 986. Ve spolupráci s neziskovou organizací Moudrá sovička, z.s.


17. 5. 17.00 K porodu s dulou: beseda + fotografická výstava
Jak se co nejlépe připravit na porod? Kde získat podporu v těhotenství i v šestinedělí? Beseda s dulami a porodní asistentkou. Doprovodný program: fotografická výstava Zrození od Aleny Mašín.


22. 5. 18.15 Večer reprodukované vážné hudby

Pavel Vranický, Slavné symfonie. Připravil a večerem provází Jan Bučina.


24. 5. 9.00 Severní proud: Projekce filmu pro školy
Vizuálně působivý dokument německého filmaře Steffena Kronese o problematice plastového odpadu. Jak se láhev od piva vyrobeného v Německu ocitla za polárním kruhem? Experiment, který dokazuje, že plasty se z různých koutů světa mohou dostat kamkoliv a znečišťovat tak celou planetu. Vstup volný. Přihlášky na: vzdelavani@dcknihovna.cz


31. 5. 17.00 Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací – křest knihy + přednáška
Jak se vyznat v informacích ohledně změny klimatu? Výzkumy potvrzují změnu klimatu vlivem lidské aktivity, ale stále se objevují argumenty, které tvrdí něco jiného. Výsledkem je naprostý chaos. Sociolog Vojtěch Pecka ukazuje na konkrétních příkladech z českého i světového kontextu, jak funguje výroba klimatických dezinformací.

Na akci spolupracujeme s Družstvem Racek.

Dětské oddělení:

17. 5. 15.30 Pověst o Pastýřské stěně
Čtení a výtvarné ztvárnění pověsti pro děti na terase knihovny.

Výstavy:

3. patro:
Vesmírná cestovní kancelář – futuristické retro plakáty
Miloň Novotný: PRYSK – klasik české humanitní fotografie a jeho fotky z Prysku 70. a 80. let. Jedinečná atmosféra, kterou známe i z jiných míst v našem okolí.


2. patro:
„Kde jinde se o sobě více dozvědět než v přírodě“
Základní škola a Lesní mateřská škola Jurta


1.patro:
Pomáháme naší krajině: realizace pozemkových úprav na Děčínsku. Ve spolupráci se státním pozemkovým fondem.

Připravujeme:

14. 6. Literární histerie – program pro střední školy: Make Kafka great again + Němcová a Havlíček. Nudná fakta nečekejte, Karolína Zoe Maixnerová popularizuje literaturu zábavně!

23. 6. 17.00 Panpelišky: Plevel, který nevytrháš! Tanečně divadelní koncert pod knihovnou + workshop a následný program pro dospělé. (Pozor změna termínu!)

červen Swap pod knihovnou a Bosá procházka (datumy brzy upřesníme)

About Author

Back to top