Partnerské vztahy – téma měsíce:
Připravili jsme pro vás několik přednášek z oblasti, kterou řeší snad úplně všichni a na kterou nás škola určitě nepřipraví. Jak zůstat sám sebou i partnerském vztahu, jak skloubit partnerství a rodičovství a jak to vidí Gabor Maté?

A protože nechceme být až tak moc vážní, začneme recesistickou vztahovou poradnou spojenou se swapem nechtěných vánočních dárků, kterých budeme mít v lednu určitě všichni dost. Tak je vezměte do knihovny a přijďte se bavit!

Přednáškový sál:

12. ledna 17.00 Doktor Zádrhel – vztahová poradna + swap nechtěných vánočních dárků
Máte dotaz, na který potřebujete znát odpověď od odborníka na slovo vzatého? Doktor Zádrhel je tu pro vás! Stand up comedy kterou se baví lidé na festivalech i v klubech, v podání Marka Tomana, alias Doktora Zádrhela. + přineste nepovedené vánoční dárky a vyměňte je za lepší kousky!

Spisovatel a herec Marek Toman, alias Dr. Zádrhel přijíždí se svou vztahovou poradnou, v níž dokázal již mnohým vyřešit jejich citový život. Láska jako nemoc, vztah jako problém? Svěřte se dr. Zádrhelovi, a je po zádrhelu. Již mnoho úspěšných vystoupení na hudebních a jiných festivalech včetně poskytování záchranné vztahové poradny přímo v terénu. Dr. Zádrhel je mimo jiné autorem knihy Nejsme v manželství šťastní? No a co?

Na swap můžete během celého dne nosit vánoční dárky, které se Vám nehodí, ale někoho jiného by mohly potěšit. Dárky sbíráme na recepci, swapovat budeme během vystoupení Dr. Zádrhela.


17. ledna 17.00 Jak zůstat ve vztahu sám sebou

Naše dvě základní potřeby být sám/sama sebou a být ve vztahu se nám ne vždy daří skloubit. Čím to je, že nám naše vztahy někdy neumožňují cítit a prožívat sebe sama. Kde se tyto dvě polohy rozcházejí a jak nově vytvořit vztahy, které nám umožní žít naši skutečnou opravdovost. Jak vztah s našimi rodiči ovlivňuje to, jak se cítíme v našich partnerských vztazích. Přednáší Martina Poláková, která zároveň nabídne pohled Dr. Gabora Maté na druhy vztahové vazby a z ní vyplývající psychické obtíže či diagnózy.

Martina Poláková je absolventkou profesionálního terapeutického výcviku Dr. Gabora Maté v jeho přístupu Compassionate Inquiry (Soucitné dotazování) a členkou spolku Moudrost soucitu (www.moudrost-traumatu.cz), zároveň pracuje s raným traumatem metodou ILF Neurofeedbacku (www.neurofeedbackdecin.cz). Oba přístupy přinášení nové pohledy na práci s traumatem a nabízejí mnohá řešení.


19. ledna 16.30 – 18.30 Minikurz sebeobrany pro ženy od 12 do 99+

Opakujeme úspěšný kurz sebeobrany pro ženy a dívky! Jednoduché a účinné techniky z různých bojových umění (krav maga, judo atd.).

S sebou jen pohodlné oblečení, obuv není nutná. Počet míst omezen (max 16 míst!). Lektorka Míša Schäfer Rupp je bývalá reprezentantka v judu, několikanásobná mistryně ČR a vícemistryně světa v kategorii Masters. Cena: 400 Kč


22. ledna 18.15 Večer reprodukované vážné hudby: V rytmu valčíků
Připravil a uvádí Jan Bučina.


23. ledna 17.00 Partneři nebo rodiče? Jak být dobří v obojím

Proč se tolik rodin s malými dětmi rozpadá? Proč děti i přes velkou péči, které se jim dostává v raném dětství, vyrůstají tak často v rozvedených rodinách? Napadlo Vás někdy, že partnerský vztah je Vaším prvním potomkem? Pojďme si společně povídat o tom, jak se o něj starat tak, aby nestrádal, když se narodí první, druhé nebo další dítko. Budeme hledat možnosti, jak zajistit svým dětem, aby vyrůstaly ve spokojené rodině, která stojí na pevném základě – a tím je hezký vztah mezi rodiči, kteří nezapomínají, že jsou jeden druhému partnerkou a partnerem. A kteří také myslí na to, že je třeba pečovat i o sebe samotného a že je třeba někde brát, abychom mohli dávat. Děti od nás nechtějí dokonalou, nejlepší, uvědomělou péči podle učebnic a chytrých knih. Chtějí mít lásku, bezpečí a otevřenou budoucnost. Chtějí se od nás naučit, jak se dělá život a jak se dělají hezké vztahy. Každý vztah může být hezký. Vydejme se tedy na cestu našeho vlastního hezkého vztahu.

24. ledna 18.00 Václav Šafr: Zahrady a parky města Děčína
Prezentace knihy, autogramiáda a možnost nákupu knihy.

25. ledna 17.00 Proměny krajiny Českého Švýcarska s přihlédnutím k požáru v r. 2022
Přednáší Tomáš Salov, mluvčí NP České Švýcarsko.

31. ledna 17.00 – 18.45 Šťastně až na věky

Kolik lidí je potřeba k lásce a jaké formy může mít vztah? Časosběrný snímek Jany Počtové je mozaikou šesti příběhů, jejichž protagonisté/ky se rozhodli/y nastavit si vlastní hranice partnerského soužití.

Dokument ukazuje, že láska může mít mnoho podob. Životní postoje hlavních postav boří představu, že dlouhodobý monogamní vztah je jedinou možnou podobou soužití. Polyamorie, otevřené manželství či dlouhodobý milenecký poměr pro mnohé z protagonistů*ek představují naplňující životní styl, zároveň se však stále musí vyrovnávat s nepochopením společnosti nebo konflikty uvnitř vztahů. Režisérka sama aktivně vstupuje do dokumentu, jako hlas zvenčí, který otevřeně klade otázky odhalující radosti, ale i starosti toho, co to znamená s někým být, ale zároveň ho nevlastnit.

Výtvarná učebna:

20. ledna 10.00 – 13.00 Koláž s Hecuba design

Výtvarný workshop s s pražskou výtvarnicí Helenou Čubovou, tvořící pod značkou HECUBA design, je určen pro děti od cca 6 let (nebo ty, co už umí stříhat), jejich rodiče a vůbec všechny, kteří se chtějí naučit techniku koláže.
Kolážování je velice populární výtvarná technika dostupná každému s chutí se vyjádřit na papír. I když každé umění má své postupy a techniky, které je dobré objevit, aby výsledek stál za to, u koláže je paradoxně dovoleno úplně všechno, nejsou žádné hranice a žádné limity. Koláž může být příběh, zpověď, legrace, klasické umění i to konceptuální, všeho všudy může být koláž i básní nebo groteskou. Záleží na každém z nás, na cestu do fantazie příběhů z papíru budeme potřebovat jen nůžky, lepidlo a svojí letící mysl…
Vítáni jsou všichni se vztahem k materiálu s touhou tvořit…
Těší se na Vás Helen

Cena: 150Kč/os. Přihlášky na: vzdelavani.dcknihovna.cz

Dětské oddělení:
Výstava: Tvorba Jitky Šobrové


18. ledna 15.30 Čtení a výtvarná dílna: Zimní pohádka a tvoření
Vstup i materiál zdarma. Pro děti od cca 3 let.


27. ledna 10.00 Kouzelník Eňo Ňuňo

Je trochu nemotorný, trochu nešikovný a trochu legrační, ale vždy se mu, možná omylem, podaří něco vykouzlit. Možná něco, co ani sám nechtěl… Humorný kabaretní kousek pro malé i velké diváky (cca od 3 let).

Vstup 50Kč/dítě, doprovod zdarma. Hrají: Loutky bez hranic. Délka: cca 30-40 min.

About Author

Back to top