• Home
  • Archiv
  • Křest nové knihy rozhovorů o polabské kultuře a umění

V pátek 11. 5. od 19:00 se v děčínské knihovně uskuteční křest nové knihy rozhovorů o polabské kultuře a umění. Křest doplní prezentace knihy, zábavná hudební a básnická vystoupení a neformální diskuse. Kromě samotné knihy bude představen další titul labskoústeckého nakladatelství Grafobal Pres – nové číslo komiksového fanzinu Sorrel. Vstup je zdarma. Na křtu bude kniha k prodeji za zvýhodněnou cenu 150 Kč, komiks pak za 50 Kč.

V březnu 2007 vydalo nakladatelství Grafobal Pres knihu Skryté vrstvy s podtitulem Rozhovory o kulturních a uměleckých aktivitách v Ústí nad Labem a na Ústecku od konce 70. let do roku 2006. Obsahem publikace je patnáct dosud nepublikovaných interview s umělci, organizátory, publicisty a dalšími aktivisty na poli polabské kultury v posledních třiceti letech. V knize o rozsahu dvě stě stran se objevují rozsáhlé rozhovory publicisty Jaroslava Balvína ml. např. s profesorem a malířem Jiřím Bartůňkem, muzikantem, zakladatelem Radioclubu a Ústecké kulturní platformy ´98 a šéfredaktorem Nových ústeckých Přehledů Milanem Pištěkem, uměleckým vedoucím radikálního baletu Vyžvejklá Bambule Radimem Neuvirtem, členy kapely Houpací koně Janem Brambůrkem a Jiřím Imlaufem a dalšími osobnostmi různých generací a různých umění a zájmů. Z děčínských rodáků je zde zastoupen hudebník, výtvarník a performer Tomáš Veselý-Nargy, který mj. vypráví i o děčínském kulturním a společenském klimatu před rokem 1989 a krátce po něm. V knize je dále řeč mj. o tom, jak vznikl v Teplicích punk a později performance-group Vyžvejklá Bambule, jak v roce 1989 probíhala labskoústecká studentská a divadelní revoluce, co to je ústecký okruh výtvarníků, jaká byla polabská rocková a nezávislá divadelní scéna 90. let, apod. Jednotlivá interview jsou doplněna bohatou archivní fotodokumentací.

Kniha Skryté vrstvy s portréty fotografa Jakuba Vrhela a v grafické úpravě Jiřího Hanka vyšla v březnu 2007 za podpory Města Ústí nad Labem v labskoústeckém nakladatelství Grafobal Pres, specializovaném na regionální literaturu, jako jeho 7. publikace. Skryté vrstvy jsou již nyní dostupné nebo na objednání v knihkupectvích a v distribuční síti Kosmas za cenu 189 Kč.

Back to top